Mészáros Zoltán
kertész

2016 óta élünk Pusztaszabolcson, az itt talált föld szólított meg és tett azzá, aki ma vagyok. Egy szokványos ezer négyzetméteres telken gazdálkodva feleségemmel közös célunk a családunk számára a szükséges élelmiszer minél teljesebb körű megtermelése. Igyekszem a dédunokám szemével nézni a módszereinket és életmódunkat, hogy a minket körülvevő megmaradt változatosságot ne csorbítsuk, hanem inkább gazdagítsuk. Foglalkozásom szerint pengetős hangszerész vagyok, a szabad időmben tudok a kerttel foglalkozni. Tapasztalatainkról Mezőföldön néven számolunk be az interneten. A Magház Egyesülettel magbörzeszervezés kapcsán kerültem kapcsolatba és minél több tagot ismertem meg, annál szimpatikusabb lett a munkájuk. Örülök, hogy velük együtt dolgozhatok a változatos élővilág fennmaradásáért és gyarapodásáért.

Hub bemutatkozó

Ki(k) a hub gazdája/gazdái?
Mészáros Zoli, Szelestei Rita
 
Hogy kapcsolódtok a mezőgazdasághoz? Mióta gazdálkodtok / kertészkedtek?
2016-ban költöztünk Pusztaszabolcsra, 2018 óta foglalkozunk aktívan élelemtermeléssel. Nincs mezőgazdasági végzettségünk vagy hátterünk; a saját kert és az itt talált talaj adta meg az indítólökést.
 
Helyileg hol gazdálkodtok / kertészkedtek? Mekkora területen, és milyen célból?
Pusztaszabolcs belterületén egy 1000 m2-es telken. Elsődleges célunk az önellátás, növény szaporítóanyagból általában van felesleg is.
 
Mi a legnagyobb kihívás, amivel a kertben szembesültetek mostanában?
Olyan nálunk működő, tartós megoldásokra találni, amelyek lehetővé teszik az élettér tovább-bonyolítását, amiben a különböző komolyabb és számosan jelentkező kártevőre a velük táplálkozó, őket parazitáló lények képesek válaszolni.
 
Mi okozza a legnagyobb örömet a kertészkedésben?
Kint lenni a kertben önmagában örömet okoz, ezen felül talán az, amikor egy eltervezett folyamat a várt, vagy még annál is jobb eredménnyel jár, például egy jókor sikerült vetés után a megfelelő talajnedvesség lehetővé teszi a gyors növekedést, a növények képesek ellenállni a kártevőknek és szép termést tudunk betakarítani.
 
Mit jelent számotokra a mezőgazdasági sokféleség?
Egy méltatlanul elhanyagolt kulturális örökséget, ami ráadásul más hasonló státuszba kerülő dolgokkal ellentétben a legszorosabb értelemben életünk alapját (kéne) adja. Csak úgy marad fenn, ha fenntartjuk, elvetjük, learatjuk az örökölt vagy nálunk kialakult fajtákat, és csak úgy tudunk valamit adni a következő generációk kezébe, ha ezeket a terepen fejlődő, kertekben jelen lévő változatokat életben tartjuk, hogy ők is képesek legyenek szabadon a saját élelmüket termeszteni, ne szoruljanak laboratóriumi nemesítési eljárásokra és ne kössék meg a kezüket a szabadalmi törvények.
 
Mi a kedvenc zöldséged? Miért?
Az egyik kedvenceim a különféle sütőtökök. De majdnem minden a kedvencemmé válik, ami jól érzi magát nálunk.
 
Hogy találkoztál a Magházzal? Mióta vagy a csapat tagja?
Magbörzék keresgélése kapcsán botlottam először beléjük 2018-19 környékén. 2022 decemberében hívtak meg a csapatba.
 
Miért szeretsz a Magházzal dolgozni? Mit kapsz ettől a csapattal?
Mert minden egyes tag hiteles és kiváló szakember, amikor a munkájuk publikus morzsáit látom, az mindig példa értékű számomra akár hozzáállás, akár a gyakorolt módszerek terén. És még emellé mindenki barátságos és segítőkész. Legfrissebb tagként még a csapat sok tagjának nem jártam a gazdaságában, de már így is sokat kaptam mindenkitől, legyen az vetőmag vagy információ.
 
Miért tartod fontosnak a Magház munkáját?
Mert munkájával és a hozzá kapcsolódó embereken keresztül alulról képes a megfelelő oktatással, segítséggel az élhető jövőt támogatni, hogy ne csússzon ki a kezünkből teljesen az élelem önellátás lehetősége, és mert még mindig van mit védeni, éltetni, fenntartani, csak sokan nem tudnak róla. Aktív csapatként és pláne hálózatként szerveződve szélesebb körben is el lehet juttatni az információkat az erre fogékony emberekhez.